Zgodnie ze skalą opracowaną przez Rosjanina Nikołaja Kardaczewa i rozszerzoną przez Amerykanina Carla Sagana, służącą do klasyfikacji cywilizacji według poziomu ich rozwoju, ludzkość będzie w stanie osiągnąć status cywilizacji typu 1 dopiero po roku 2370. Według naukowców oznacza to, że nie będziemy w stanie wykorzystać i zmagazynować całej dostępnej na Ziemi energii przez co najmniej 350 lat. Jak wygląda przyszłość ludzkości? Co wiemy o tego typu etapach cywilizacyjnych i jak będą one następować po sobie? Oto kilka dodatkowych faktów na ten ciekawy temat.
Czym jest cywilizacja typu 1?
Jednym z najbardziej wiarygodnych mierników postępu każdej cywilizacji jest poziom zużycia energii. Człowiek, odkąd pojawił się po raz pierwszy, zwiększa swoją wiedzę i możliwości coraz lepszego wykorzystania tego zasobu.
Skala Kardachewa, opracowana w 1964 roku przez radzieckiego astronoma Nikołaja Kardachewa, ustala granice między różnymi typami cywilizacji, klasyfikując ich poziom rozwoju technologicznego i zużycia energii.
Cywilizacja typu 1
Tego typu cywilizacja jest w stanie magazynować i wykorzystywać całą energię dostępną na planecie, w tym energię słoneczną, którą otrzymuje.
Cywilizacja typu 2
Cywilizacja typu 2 może bezpośrednio zużywać energię z gwiazdy.
Cywilizacja typu 3
Cywilizacja typu 3 jest w stanie przechwycić całą energię emitowaną przez własną galaktykę.
Skala Kardacheva została zrewidowana w 1973 roku przez amerykańskiego astronoma Carla Sagana, który zaproponował drobniejszą i bardziej szczegółową klasyfikację, integrującą stopnie pośrednie pomiędzy trzema różnymi typami.
Artykuł powstał w oparciu o informacje zawarte na www.informacje24h.pl Znajdziesz tam więcej ciekawostek o astronomii.