Ogólna teoria jest taka, że niektóre języki są trudniejsze od innych. I że generalnie obywatele krajów o bardzo zagmatwanych językach mają łatwiej w nauce. Tak czy inaczej, nie ma wątpliwości, że niektóre języki są trudniejsze od innych (niektórzy twierdzą, że język polski jest niemożliwy do opanowania dla obywateli innych krajów), ale ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że istnieje ogólny konsensus co do tego, które języki są najtrudniejsze do nauczenia, poza polskim.
Chiński
Uważany za jeden (lub najtrudniejszy) język na świecie, złożoność języka chińskiego charakteryzuje się zwłaszcza jego znakami oraz tym, że jest to język tonalny. Istnieją cztery tony (pięć, jeśli uznać, że neutralny również jest tonem). Najbardziej skomplikowaną rzeczą w języku chińskim jest to, że jest to język tonalny, coś do czego my Polacy nie jesteśmy przyzwyczajeni. Do tego dochodzą różne akcenty i dialekty regionalne. Na koniec warto dodać, że język chiński zapisuje się w uproszczonej wersji, natomiast na Tajwanie czy w Hongkongu używa się tradycyjnego pisma. Masz problem z nauką trudnego języka? W tym wpisie poznasz najłatwiejsze sposoby nauki języka obcego.
Japoński
Choć nie jest tonalny i w zasadzie nie sprawia nam trudności w wymowie (jak w przypadku chińskiego) japoński jest niezwykle skomplikowany ze względu na to, że trzeba nauczyć się czytać i pisać za pomocą syngramów kanji (jeden z trzech systemów pisma, obok katakany i hiragany). Problem z japońskimi kanji polega na tym, że w przeciwieństwie do chińskich znaków, mają one różne odczyty i mogą oznaczać różne rzeczy w zależności od tego, jak zostaną połączone.
Uważa się, że istnieje około 7000 „kanji”, których nie znają nawet sami Japończycy. Przeciętny Japończyk zna zwykle 3 tysiące „kanji”, a doktorant nieco więcej, bo aż 5 tysięcy.
Arabski
Jest to język trójdzielny (jego korzenie to jednostki leksykalne złożone z trzech spółgłosek), ma mało samogłosek i dużo spółgłosek, co dla nas może być dość skomplikowane. Jego wymowa ma dźwięki gardłowe, a na dodatek trzeba nauczyć się tzw. alfabetu arabskiego, który jest używany przez inne języki, takie jak perski czy urdu.
Węgierski
Uważany za najtrudniejszy język w Europie, węgierski należy do grupy języków ugrofińskich (z rodziny języków uralskich), co jest bardzo nietypowe na kontynencie, gdzie języki są zazwyczaj germańskie, słowiańskie lub romańskie. Nie dość, że ma 45 liter o dość subtelnych różnicach, to jeszcze 14 samogłosek, wszystkie o różnej wymowie. Jeśli to Cię nieco demoralizuje, pomyśl, że będziesz mógł się nim posługiwać nie tylko na Węgrzech, ale także w części Rumunii, Słowacji, Austrii, Ukrainy czy Serbii.