Sztuka pięknego pisania w XXI wieku niestety, ale zanika. Coraz więcej piszemy na klawiaturach i za pomocą ekranów. Na salach wykładowych studenci robią notatki przy pomocy laptopów. W szkołach powoli zaczyna się wprowadzanie tabletów. Jak mamy przy tym wszystkim ładnie pisać ręcznie?
Dlaczego coraz gorzej piszemy?
Już we wstępie zostało określone najpoważniejsze przyczyny coraz gorszego pisma.
Po pierwsze cyfryzacja odgrywająca coraz większą rolę. Po drugie – powszechność laptopów, tabletów i komórek.
Jednak to nie wszystko. Kolejnym powodem jest sama szkoła. Wielu młodszych uczniów nie potrafi połączyć szybkiego pisania notatek z kreśleniem kształtnych liter. Bardziej się bowiem zwraca uwagę na to co masz napisane, niż jak masz to napisane. Zaczynają więc pisać szybko, nieschludnie.
Nabywają tym samym złych nawyków, które zostają. Po latach zaś jako dorośli ludzie uznają, że jest już za późno na poprawę tego stanu. W taki sposób zanika piękne, czytelne pismo.
Po co się na nowo uczyć pisania?
Powszechność technologii może jednak wyjść na dobre pismu ręcznemu. Niektóre osoby potrafią kaligrafować, czyli bardzo ozdobne i estetyczne pisać. Wiele z nich udostępnia na social mediach wyniki swojej pracy lub hobby. Część prowadzi działalność polegającą na pisaniu odręcznych kartek z życzeniami lub cytatów, które stanowią plakat.
Oczywistą kolejną rzeczy, znajdują się naśladowcy. Tacy, którzy również chcieliby tak pisać. Ale zamiast tego nie potrafią się sami po sobie doczytać.
Tylko jak zmienić własny charakter pisma?
Nauka pisania na nowo
Zmienić swój charakter pisma można na wiele sposób. Jednak na początek warto zadać sobie jedno pytanie – co konkretnie chcemy? Czy jest konieczność całkowitej zmiany charakteru pisma? A może wystarczy tylko poprawić kształt kilku liter, albo zmienić narzędzie?
Jak to ocenić?
Najlepiej jeśli na kartce rozpiszesz cały alfabet – zarówno małe i duże litery. Długopisem, cienkopisem, wiecznym piórem. Specyfika każdego z tych narzędzi wymusi trochę inne pismo. Które być może już Cię zadowoli.
Jeśli nic takiego nie będzie miało miejsca przeanalizuj każdą literę. Określ co Ci się podoba w tym jak piszesz, a co nie. Kiedy będziesz mieć taką wiedzę możesz zacząć poprawiać charakter pisma. Na to są dwa sposoby.
Pierwszy jest najłatwiejszy. Polega na tym, że starasz się pisać jak najwięcej ręcznie, ale zmieniając nawyki, które Ci się nie podobają. Przykładowo – obecnie stawiasz małe litery, więc starasz się kreślić większe, albo robisz dużo zawijasów, więc teraz piszesz każdą literkę oddzielnie, bez robienia zawijasów.
Oczywiście najlepiej jeśli będziesz starać się tak pisać na początku tylko w domu. Myślenie o tym, jak masz pisać może spowolnić notowanie podczas zajęć, co tylko cię zirytuje i porzucić zmianę charakteru pisma.
Drugi sposób to znalezienie na Internecie lub wśród znajomych, rodziny inspiracji. Podpatrzeć krój pisma – jaki jest kształt liter, odstępy między literami i słowami, łączenia, ogonki. I zaadaptować wszystko to co Ci się podoba do swojego nowego pisma.
Czy da się zrobić to szybko?
Niestety ale nie. Trwała zmiana charaktru pisma może trwać nawet kilka miesięcy. Oczywiście intensywne ćwiczenia mogą skrócić ten czas do kilku tygodni.