Kortyzol jest ważnym hormonem, który był kluczowy w całej historii ludzkości jako gatunku, ponieważ stawienie czoła każdemu zagrożeniu bezpośrednio oznaczało różnicę między śmiercią a przeżyciem. Jednak wysoki poziom kortyzolu jest również związany z wieloma negatywnymi aspektami i chorobami, o czym przekonamy się poniżej. Przyjrzyjmy się więc skutkom wysokiego kortyzolu.
1. Niestabilność emocjonalna
Chwiejność emocjonalna jest jedną z pierwszych konsekwencji wysokiego poziomu kortyzolu w organizmie, a objawia się ona zwiększoną drażliwością i skłonnością do przeżywania mniej lub bardziej nagłych przykrości.
Nadmiar kortyzolu sprawia, że osoba jest bardziej drażliwa w ciągu dnia, co oznacza, że stawia czoła różnym problemom z mniejszą kontrolą nad swoimi emocjami i wchodzi w bezkompromisowe interakcje z innymi ludźmi, źle przyjmując każdy problem, niespodziewane wydarzenie czy nową sytuację, z którą musi się zmierzyć.
Skutkuje to większą ilością konfliktów ze wszystkimi w ciągu dnia, co z kolei generuje większy stres i większą skłonność do ekscytacji, irytacji czy smutku.
2. Zaburzenia równowagi cukrowej
Podwyższony poziom kortyzolu powoduje również skok poziomu cukru we krwi, co z kolei może być przyczyną wielu poważnych schorzeń zdrowotnych.
Jedną z głównych chorób, które mogą być wywołane przez ten nagły wysoki poziom cukru we krwi jest hiperglikemia, spowodowana przez kortyzol stymulujący wątrobę do produkcji większej ilości glukozy.
W dłuższej perspektywie hipoglikemia może prowadzić do szkodliwych objawów, takich jak osłabienie, niewyraźne widzenie, duszności, ból brzucha i nudności lub wymioty.
3. Zwiększone ciśnienie krwi
Jak zaznaczyliśmy, kortyzol odgrywa szczególną rolę w kontroli i zarządzaniu gospodarką krwionośną w organizmie człowieka, dlatego podwyższony poziom hormonu stresu może powodować, że będziemy mieli wyższe ciśnienie krwi. To z kolei wiąże się z większą skłonnością do stresu w ciągu dnia oraz do życia z większym stresem w każdej sytuacji, która stanie na naszej drodze, przez co trudniej nam kontrolować emocje i impulsy.
4. Zmiany poznawcze
Nadmiar kortyzolu powoduje również zmiany poznawcze w niektórych najważniejszych funkcjach umysłowych, z których najbardziej dotknięte są zdolność koncentracji i pamięć. Przede wszystkim uderzające jest to, że gdy hormon ten występuje w dużych ilościach w naszym organizmie, mamy tendencję do tworzenia mniejszej ilości wspomnień lub zapamiętywania mniejszej ilości ważnych szczegółów. Ponadto, gdy doświadczamy bardzo wysokiego „skoku” kortyzolu w konkretnym momencie związanym z silnym stresem (np. w wypadku drogowym), często zdarza się, że kilka minut później nic nie pamiętamy. Zazwyczaj oznacza to, że osoby dotknięte tym problemem mają trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
5. Zmniejszona tkanka mięśniowa
Według informacji z portalu o fitness https://sztukaodchudzania.pl, podwyższony kortyzol oddziałuje również na mięśnie czy tkankę mięśniową, ponieważ są one znacznie zmniejszone im wyższy poziom tego hormonu. W końcu kortyzol stawia na pierwszym miejscu szybki metabolizm, aby organizm miał do dyspozycji mnóstwo energii, którą można szybko „spalić”, a to oznacza rezygnację z cennych zasobów, jeśli chodzi o budowanie mięśni.