Jaskinie lub pieczary są niezwykłymi miejscami na naszej planecie i miały fundamentalne znaczenie w rozwoju życia, służąc jako schronienie dla różnorodnych organizmów żywych na przestrzeni dziejów, w tym człowieka. Możemy śmiało powiedzieć, że bez tych formacji geologicznych nasi przodkowie nie przetrwaliby trudnych warunków środowiska, w którym przyszło im żyć. Dziś opowiemy Wam o 7 ciekawostek o jaskiniach, które musicie znać.
Co to jest jaskinia?
Kiedy mówimy o jaskiniach, mamy na myśli naturalne otwory w skałach, które mają wystarczająco dużo miejsca, aby człowiek mógł przez nie przejść. Istnieją różne rodzaje jaskiń, w zależności od tego, jak powstały, ale najważniejsze z nich to wulkaniczne, lodowcowe, oraz te powstałe w wyniku erozji.
Jak powstają jaskinie?
Najczęściej spotykane są jaskinie wapienne, gdyż jest to rodzaj rozpuszczalnej skały, na której się tworzą. Zanim deszcz trafi na ziemię, pochłania duże ilości dwutlenku węgla, więc staje się bardzo kwaśny. Gdy woda ta spadnie na wapień, zostaje wchłonięta przez skały, zmieniając skład wód gruntowych na kwas węglowy. Jej przepływ pod ziemią powoduje erozję różnych obszarów, otwierając zagłębienia i tworząc solidne struktury skalne. Ciekawymi jaskiniami w Polsce są jaskinie w Szczyrku, o których przeczytasz tutaj: https://www.e-szczyrk.pl/jaskinie-w-szczyrku-zachwycaja-swoja-roznorodnoscia-koniecznie-zobacz-je-wszystkie
Czas tworzenia się jaskiń
W rzeczywistości kwaśna woda przechodzi przez wapień i rozpuszcza go bardzo powoli. Potrzeba ponad 100 000 lat, by jaskinia stała się na tyle duża, by mógł się w niej zmieścić człowiek.
Jaskinie lodowe
Jaskinie lodowe tworzą się pod lodowcami. Woda, która topnieje podczas tego zjawiska, może erodować i tworzyć tunele w lodzie. Ale mogą to być również jaskinie, które zamarzają w zimie przy bardzo niskich temperaturach. Są to prawdziwe spektakle dla oczu, gdyż lodowe struktury można zobaczyć na podłodze, ścianach i suficie.
Co to są stalaktyty i stalagmity?
Stalaktyty i stalagmity tworzą się, gdy woda przesączająca się przez skałę stopniowo nasyca węglan wapnia w miarę rozpuszczania wapienia. Węglan wytrąca się i jest osadzany, dając początek tym solidnym, pionowym strukturom. Pierwsze wyrastają ze stropu jaskini, drugie u podstawy. Oba te elementy mogą łączyć się przez lata tworząc piękne kolumny, bardzo cenione przez ludzi.
Tworzenie się jaskiń morskich
Jaskinie morskie powstają w wyniku napierania fal na przybrzeżne klify. Fale, pływy i rzęsisty deszcz powodują erozję skał u podstawy, powoli tworząc zagłębienia, które są następnie domem dla zwierząt wodnych, takich jak rozgwiazdy, jeżowce, foki i lwy morskie.