Wraz z postępem technologicznym rynek pracy ulega przyspieszonej transformacji. Zapotrzebowanie na profile technologiczne wzrosło gwałtownie, a wiele firm ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych specjalistów. Przewiduje się, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na specjalistów od projektowania stron internetowych, analizy danych czy projektowania UX/UI będzie nadal rosło.
Jak podaje Forbes, nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, big data, wirtualna rzeczywistość i blockchain napędzają czwartą rewolucję przemysłową. Firmy takie jak Uber, Netflix, Airbnb czy Udacity są doskonałym przykładem szybkości i zasięgu cyfrowej transformacji, którą przewidywano jeszcze kilka lat temu.
Podczas gdy technologia sprawia, że niektóre zawody znikają, rodzi ona również wiele nowych umiejętności technicznych i cyfrowych. Badanie Komisji Europejskiej wskazuje, że około 90% miejsc pracy w Europie będzie wymagało jakiejś formy kompetencji cyfrowych, a umiejętności te, które obecnie stają się niezbędne w każdej pracy we wszystkich sektorach, umożliwiają znalezienie i utrzymanie pracy.
Projektowanie UX/UI
Wraz z postępem technologicznym XXI wieku, każdy chce teraz korzystać z dobrodziejstw technologii natychmiast i bez wysiłku. Aplikacja lub strona internetowa, która długo się ładuje lub nie jest intuicyjna sprawia, że użytkownicy tracą cierpliwość i w efekcie porzucają nawigację i nie kończą zakupów. Projektowanie UX/UI optymalizuje nawigację na stronach internetowych i aplikacjach mobilnych, aby była szybka i wydajna, poprawiając ruch i wyniki interakcji, co ma bezpośredni wpływ na konwersje. Firmy potrzebują projektantów UX/UI – profil, na który jest coraz większe zapotrzebowanie, ponieważ są to profesjonaliści zdolni zapewnić, że inwestycja w cyfrową transformację jest skuteczna i opłacalna. Więcej informacji o projektowaniu UX/UI znajdziesz w zakładce „Technologia” w portalupodlupa.pl
Analiza danych
Zapewne słyszałeś o tym, jak ważne są dane dla działalności i zysków firmy. Od kilku lat, gdy firmy uświadomiły sobie potęgę danych, stały się one integralną częścią ich działalności biznesowej. Wszystko jest teraz „data-driven” i wszyscy mówią o wykorzystaniu big data, od dużych korporacji z listy Fortune 500 po małe start-upy. Jednak surowe dane są bezużyteczne, jeśli nie zostały przeanalizowane przez kogoś z odpowiednią wiedzą. W rezultacie zapotrzebowanie na analityków danych rośnie z roku na rok, przy czym nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanych specjalistów mogących obsadzić te stanowiska.