Coraz szybszymi krokami zbliża się moment, kiedy kolejny rocznik będzie musiał zdecydować się, do jakiej szkoły pójdzie po podstawówce. Takie wybór może się okazać kluczowy dla życia wielu z jego przedstawicieli, dlatego nie można tej decyzji podjąć zbyt pochopnie, na przykład na podstawie mitów powtarzanych przez starsze roczniki, uczniów czy nauczycieli, którzy często nie wiedzą, o czym mówią.
Poziom może być naprawdę wysoki
Wielu osobom wydaje się, że poziom nauczania przedmiotów ogólnokształcących w technikum jest znacznie gorszy, niż w liceum i jeśli ktoś chce iść na studia, to powiędnę wybrać właśnie tę drugą opcję. Bardzo często jest to jednak nieprawda, utwierdzana przez rodziców, którzy wymagają od swoich dzieci ukończenia szkoły wyższej. Wiele osób nawet uważa ukończenie liceum za znacznie bardziej prestiżowe, niż ukończenie technikum, nie mówiąc już zawodówce. Tymczasem osoby po technikum mają dokładnie takie same szanse na dostanie się na studia, a do tego mają więcej czasu, aby przygotować się do matury, o ile oczywiście pracują rzetelnie. Przykładem w kontekście powyżej opisanej sytuacji mogą być technikum w mieście Łódź. Łódzkie szkoły cieszą się naprawdę renomą wśród szkół średnich na tle całej Polski, a przykładem tego mogą być tegoroczne wyniki maturalne w Łodzi (sprawdź artykuł z wynikami na lodzinfo.pl), które piastują uczniów tych szkół w polskiej elicie.
To rok pracy więcej
Technikum trwa rok dłużej niż liceum nie bez powodu. Jak już ustaliliśmy, w technikum poziom przedmiotów ogólnokształcących wcale nie musi być niższy, niż w liceum, a więc można się spodziewać, że przedmioty zawodowe będą stać mniej więcej na równie wysokim poziomie. Dlatego kiedy wybierasz technikum, nie myśl o tym, że będziesz miał mniej pracy albo że będzie Ci łatwiej sobie ze wszystkim poradzić. Faktycznie, będziesz miał mniej godzin polskiego w tygodniu, ale realnie i tak będziesz w szkole spędzać znacznie więcej czasu, niż twoi znajomi z liceum właśnie przez przedmioty zawodowe, których przez wszystkie lata szkoły będziesz miał naprawdę dużo.
Niekoniecznie polubisz swój zawód
Wybierając technikum, musisz nastawić się na to, że twój zawód niekoniecznie Ci się spodoba. Przez pierwsze miesiące możesz naprawdę świetnie sobie radzić i go polubić, ale to, że będziesz w czymś dobry, wcale nie oznacza, że będziesz chciał to robić w dorosłym życiu. Może się okazać, że po odebraniu tytułu technika będziesz tak zmęczony twoją dziedziną, że zaczniesz uczyć się czegoś zupełnie innego. Nie ma w tym oczywiście niczego złego, ale warto mieć to przekonanie z tyłu głowy i wiedzieć, że nawet jeśli zawód niekoniecznie będzie nam odpowiadał, warto się do niego przygotować, żeby nasze pięć lat nauki nie poszło na marne.