Większość opinii, jakie się słyszy na temat gier, jest negatywna. Podobno uzależniają, zabierają wolny czas oraz prezentują złe zachowania. Czy aby na pewno? Dzisiaj zastanowimy się, czego może się nauczyć przeciętny gracz oraz jakie umiejętności daje rozsądne korzystanie z automatów. Przed przeczytaniem artykułu warto sprawdzić automaty do gry dostępne w Polsce.
Gry a edukacja
Gry mają bardzo złą sławę, a większość osób dostrzega jedynie ich negatywne strony. Nie jest to do końca prawdą. Tak jak w każdym przypadku, tak i tutaj można wyodrębnić negatywne, jak i pozytywne strony. Rozsądne i przemyślanie korzystanie z gier jeszcze nikomu nie zrobiło krzywdy. Poniżej przedstawiamy, jaką wartość edukacyjną niesie za sobą ta powszechnie dostępna rozrywka.
Koordynacja ruchowa w lepszej formie
Nie trzeba nikomu mówić, że podczas gry wiele się dzieje. Nie tylko na ekranie automatu, ale i w głowie grającej. Pasjonujące rozgrywki mają to do siebie, że trzeba reagować tak szybko jak się myśli. Szybka koordynacja ruchowa rozwija się, gdy często ją ćwiczymy, a w realnym świecie jest niezwykle przydatna. Pozwala w pracy rozmawiać przez telefon i wysyłać e-maile, czy dynamicznie reagować na sytuacje zagrożenia. Zauważono, że osoby grające w gry (nie tylko na automatach) potrafią szybciej i dokładniej operować rękoma, co jest niezwykle przydatne w takich zawodach jak chirurg, kierowca, czy policjant.
Umiejętność zarządzania dobrami materialnymi
Gry zdecydowanie rozwijają umiejętność zarządzania czasem, ludźmi i dobrami materialnymi. Uczą kreatywnego i elastycznego myślenia, które pozwalają graczom osiągnąć zamierzone cele. Co więcej, sprawiają, że grający potrafią ustalać priorytety, szybko reagować na dane wydarzenia i przewidywać długofalowe skutki swoich działań. Potrafią nie tylko wygrywać, ale i przegrywać z godnością. Dzięki graniu rozumieją, że życie to nie tylko pasmo sukcesów, ale i porażek, a każda decyzja niesie za sobą konsekwencje. Te umiejętności świetnie się przydają w pracy bankierów, finansistów, księgowych oraz wszystkich zawodach, gdzie trzeba reagować na bieżąco. Osoby korzystające z gier szybciej uczą się zasad inwestowania w giełdę, są skłonniejsze do wyższych inwestycji oraz mają łatwość czytania notowań i wykresów, przez co ich działania są przemyślane, a ryzyko oszacowane.
Szybsze podejmowanie decyzji i zarządzanie swoim czasem
Osoby grające w gry potrafią szybko podejmować wiele decyzji. Z czasem stają się bardziej odporne na złość i stres, a ich miejsce zastępuje żelazna logika i analityczne myślenie. Gracze szybko zauważają, że wybuchy złości, agresja, krzyk, czy stres gwarantują niewiele, z kolei chłodna analiza jest dużo korzystniejsza, nie tylko podczas rozrywki, ale i w życiu. Co więcej, osoby rozsądnie korzystające z gier są w stanie szybko podejmować trafne decyzje, które nie są okupione stresem i nieprzespanymi nocami. Wielu naukowców uważa, że gry rozwijają u ludzi zdolność oceny prawdopodobieństwa wystąpienia przyszłych wydarzeń jedynie na podstawie otoczenia. To jedna z najlepszych umiejętności, jaką można zdobyć. Gracze szybciej odnajdują się w sytuacjach generujących stres, ale to nie tylko. Potrafią także robić kilka rzeczy jednocześnie i dobrze zarządzają swoim czasem. Gry uczą zadaniowego podejścia i realizacji planów zgodnych z ustalonymi priorytetami.
Wyższa kreatywność
Osoby aktywnie korzystające z gier są bieglejsze w twórczym myśleniu. Najprawdopodobniej psychika sama dostosowuje się do danych warunków, a następnie zdobyte doświadczenie wykorzystuje w codziennych życiu. Gracze myślą nieszablonowo, a poniekąd tego nauczyły ich gry i sytuacje, które ich tam spotkały. Rozbudowana wyobraźnia świetnie sprawdza się w podbramkowych sytuacjach. Gracze nauczeni nieszablonowego myślenia i podejmowania szybkich decyzji są mistrzami w opanowywaniu sytuacji. Uważają, że zawsze jest wyjście z sytuacji, a nawet jeśli go nie ma, to trzeba go stworzyć. Dzięki temu są pozytywnie nastawieni do życia i otwarci na nowe propozycje i innowacje.
Zdolność dostrzegania szczegółów
Mówi się, że gry i długie siedzenie przed komputerem psują wzrok. Pod kątem pogarszającej się ostrości-fakt, tak się dzieje. Jednak osoby regularnie grają w różnorodne gry, widzą więcej. Dostrzegają dużą ilość szczegółów i detali, których zwykły człowiek nie widzi. W ciągu kilku sekund są w stanie trafnie ocenić sytuację i wyciągnąć z niej jak najwięcej informacji. Co więcej, pamięć wzrokowa również ulega poprawie. Naukowcy z Duke University poddali badaniu osoby grające sporadycznie i niegrające w ogóle. W ciągu 1/10 sekundy badanym pokazywano okrąg złożony z 8 liter, następnie w tym samym miejscu pojawiała się czerwona strzałka, wskazują jedną z nich. Badani mieli odgadnąć, która litera zniknęła. Lepsze wyniki zanotowano u osób, które korzystają z gier. Badania pokazały, że gracze pod kątem pamięci wzrokowej osiągali wyższe rezultaty niż osoby niegrające.
Umiejętność pracy w grupie
Często gry wiążą się również z rozrywką i zawieraniem nowych znajomości. Im większa liczba ludzi, tym większa wartość wyniesiona z gier. Ponadto uczy to pracy w grupie i lepszej organizacji. Nie ma tam miejsca na kłótnie czy nierozstrzygnięte spory, ponieważ decyzje należy podejmować szybko i skutecznie, a kontakty towarzyskie to również edukacja. Niektórzy mają trudności z nawiązywaniem znajomości, czy podtrzymywaniem rozmów. Gry pozwalają opanować trudne emocje i rozszerzyć umiejętności towarzyskie.
Panowanie nad emocjami
Emocje podczas gier bardzo trudno opanować, a na pewno tak się dzieje według osób, które z gier nie korzystają. Oczywiście, trudne rozgrywki stresują i denerwują. Jest to jednak taka sama złość jak ta wyzwolona przez zbyt długie stanie w korku lub kolejce do sklepu. Wbrew powszechnie panującej opinii, gry nie wyzwalają złości, ale ją tłumią i uczą opanowania. Działa tutaj sama biologia. Osoby, które się złoszczą i podejmują decyzje w gniewie, najczęściej przegrywają, przez co dopamina nie jest wyzwalana, a gracz nie ma żadnej gratyfikacji. Nasz mózg sam dochodzi do wniosku, że aby wygrać, należy być spokojnym, zorientowanym na cel, a decyzje powinny być podejmowane pod wpływem analizy sytuacji, a nie emocji. Jest to trudna sztuka do opanowania, jednak możliwa do nauczenia.
Gry mają wiele zalet, jednak nie warto z nimi przesadzać
Zalety gier obserwuje się w przypadku, gdy osoby korzystają z nich rozsądnie, czyli od czasu do czasu (1-3 godziny w tygodniu). Problem pojawia się, gdy czas spędzony na grach z dnia na dzień ulega wydłużenia. Wtedy możemy mówić o wczesnej fazie uzależnienia. To stadium można bardzo szybko zauważyć i wyeliminować poprzez ograniczenie rozgrywek.
Nie ma co ukrywać i należy o tym pamiętać, że gry mają działanie uzależniające. Odpowiada za to możliwość otrzymania szybkiej gratyfikacji. Podczas rozgrywki grający odczuwają adrenalinę, smutek, radość, a często nawet zatracają się w tym świecie. Nic więc dziwnego, że gry tak oddziałują na ludzi. Są łatwodostępnym dobrem, które szybko uszczęśliwia. Nie zapominajmy więc, że pomimo swoich licznych zalet i wartości edukacyjnych są również zagrożeniem, które może wykończyć zarówno psychicznie jak i fizycznie.