Wybór szkoły średniej to pierwsza poważna decyzja, którą gimnazjalista musi podjąć samodzielnie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jeśli chodzi o liceum. Jest to bowiem szkoła, która przygotować ma ucznia do dalszej edukacji na studiach. O czym należy pamiętać dokonując wyboru?
Istotnym kryterium jest poziom nauczania danej szkoły. Im wyższy, tym większy prestiż szkoły i lepsze przygotowanie ucznia do matury. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko ogólne pojęcie i nie daje gwarancji sukcesu. Poziom nauczania zależy bowiem w dużej mierze od zdolności uczniów. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza w niewielkich miastach, gdyż jeśli jednego roku do szkoły zgłosi się duża liczba dobrych uczniów, tym konkurencja będzie większa i trudniej będzie się dostać do danej szkoły. Nauczyciele będą mogli też wprowadzać materiał szybciej i skuteczniej. Może jednak zdarzyć się tak, że nastąpi niż demograficzny i konieczne będzie obniżenie progu punktowego oraz progu nauczania. W dużych miastach, gdzie młodzieży jest więcej, podobne wahania nie są tak widoczne. Należy jednak pamiętać, że jeśli uczeń jest ambitny, to da radę dostać się na każdy uniwersytet po każdym, nawet słabym liceum. Dlatego istotne są również inne czynniki.
Kolejnym z nich jest odległość szkoły od domu oraz budżet rodziny. Jeśli szkoła średnia leży blisko mieszkania, może nawet na tej samej ulicy, to nie ma żadnego problemu – można dojść pieszo. Inaczej jest kiedy uczeń mieszka na wsi, kilkadziesiąt kilometrów od wymarzonego liceum. Wtedy będzie musiał dojeżdżać tam autobusem, a to generuje koszty. Niestety nie każdą rodzinę stać na wydawanie nawet blisko 200 zł na bilety miesięczne. Do tego dochodzi też zakup książek, zeszytów, składki itp. Jeżeli zaś szkoła leży bardzo daleko to może okazać się konieczne mieszkanie w internacie lub bursie, co również będzie kosztować. W tym miejscu nie można pominąć ważnej kwestii, jaką jest wybór odpowiedniego internatu, jednak jest to temat do osobnych rozważań. Jeżeli budżet rodzinny nie będzie mógł udźwignąć dodatkowych wydatków związanych z dojazdem lub zakwaterowaniem, to wybór liceum położonego jak najbliżej domu może okazać się najlepszym wyjściem z sytuacji. Należy więc dobrze przedyskutować sprawę z rodzicami.
Niezaprzeczalnie ważnym czynnikiem jest charakter przyszłego licealisty, jego samodzielność oraz uzdolnienie. Niesamowicie istotne jest, by czuć się dobrze w nowej szkole. Jeśli ktoś jest mocno związany z rodziną i domem, a także mniej samodzielny, to może nie warto wyruszać od razu w daleki świat. Jeśli natomiast nastolatek ciekawy jest świata, otwarty na nowe miejsca i nowych ludzi, to nie powinno zatrzymywać się go w miejscu. W obu przypadkach młody człowiek nie będzie czuł satysfakcji z nauki w danej szkole. Dlatego nikt nie powinien dokonywać tej decyzji za gimnazjalistę, gdyż tylko on wie co będzie dla niego najlepsze. Inni mogą mu tylko doradzać. Niewłaściwe jest też myślenie: „Pójdę do tamtego liceum, bo idzie tam moja koleżanka”. Można utrzymywać przecież kontakt pomimo uczęszczania do różnych szkół. Liceum, które idealne jest dla koleżanki, niekoniecznie sprawdzi się tak dobrze u wszystkich.
Szkoła muzyczna – czy każde dziecko się nadaje?
Poza wymienionymi wcześniej czynnikami należy brać pod uwagę też inne, m. in. stan zdrowia. Jeśli uczeń jest osobą niepełnosprawną, warto poszukać liceum posiadającego udogodnienia dla takich uczniów. Jeśli nastolatek jest zaś szczególnie zainteresowany jakąś dziedziną nauki, lub pragnie angażować się w pomaganie innym, można sprawdzić, czy szkoła współpracuje z oddziałem PCK, schroniskiem dla zwierząt lub uczelnią wyższą. Na pewno pomoże mu to rozwijać swoje pasje.
Podsumowując, wybór liceum nie jest łatwy i należy dobrze go przemyśleć. Nie liczy się tylko prestiż szkoły i jej miejsce w rankingach. Równie ważne są kwestie finansowe, a przede wszystkim komfort psychiczny przyszłego licealisty. Dobrze jest więc wcześniej zastanowić się nad tym, co jest dla nas najważniejsze. Należy też pamiętać, że nawet jeśli szkoła będąca pierwszym wyborem nie spodoba się – zawsze można przenieść się do innej.