Menu

XIII CHOINKOWY RAJD PIESZY

W sobotę 08 grudnia dzieci ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięły udział w pieszym rajdzie organizowanym przez PTTK.

Wędrowaliśmy szlakiem o łącznej długości 10 km, który ma swój początek w Wyszewie i prowadzi leśnymi, drogami, ścieżkami, łąkami do pobliskiego Manowa.
Po drodze mieliśmy okazje zobaczyć wiele urokliwych miejsc.

Rajd zakończył się w Szkole Podstawowej w Manowie gdzie czekała na nas ciepła, pyszna zupa.
Później był czas wolny na odpoczynek i zabawę na placu zabaw. Dzieci wzięły udział w konkursie strzeleckim.
Na koniec rajdu rozdane zostały dyplomy.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę i zapraszam na kolejne wyprawy.


Mikołajki

Dzień 6 grudnia jest wyjątkowym dniem dla wszystkich, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Jest to dzień wypełniony uśmiechem radością i życzliwością, dzień, w którym świętujemy imieniny ulubionego przez wszystkich Świętego Mikołaja.

W tym dniu dzieci przyszły do szkoły ubrane na czerwono, a na głowach miały założone mikołajkowe czapki.
Do uczniów klas I-III zawitał Mikołaj wraz z elfem i prezentami.
Dzieci w podziękowaniu Świętemu Mikołajowi śpiewały piosenki i recytowały wierszyki.

Dziękujemy Mikołajowy za prezenty oraz niezapomnianą wizytę.
Do zobaczenia za rok.


Lekcja patriotyczna w księgarni "Między Kartkami"

Mimo iż za oknem bardzo mocno wiało uczniowie klasy 2 a wraz z wychowawcą Moniką Kowalczyk oraz Panią Aliną Adamczewską udały się na lekcję patriotyczną do księgarni "Między Kartkami".

Uczniowie podczas tej wyjątkowej lekcji poznały autora książki pt. "Przygody Ziuka - książka dla dzieci o Józefie Piłsudskim" Pana Szymona Sobczyka.
Pan, opowiadając o książce, zdradził dzieciom wiele tajemnic dotyczących Józefa Piłsudskiego.
Jednak to nie koniec emocji.

Po ciekawej lekcji odbył się konkurs, w którym nasza koleżanka z klasy Kornelia Trandyk otrzymała pamiątkową książkę z autografem pisarza.
Uczniowie zostali również obdarowani przepyszną babeczką oraz soczkiem. Na koniec przemiła Pani opowiedziała dzieciom, jak dbać o zwierzęta i każdy z uczniów mógł pogłaskać pieski rasy Pudel.

Na zakończenie każdy z nas mógł złożyć swój autograf na magicznej ścianie.

Czekoladowy Autobus

Czy edukacja i zabawa może iść ze sobą w parze? Oczywiście, że tak.

Dnia 26 listopada do uczniów klasy 2 a przyjechał Czekoladowy Autobus.
Dzieci podczas tej niesamowitej lekcji oprócz degustacji różnych rodzajów czekolady dowiedziały się, jak powstaje ten ulubiony, przez dzieci smakołyk.

Uczniowie mieli możliwość wykonania samodzielnie swoich czekoladek, uczestniczyli w turnieju trudnych pytań oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Dowodem na wspaniale spędzony czas były uśmiechnięte oraz umazane czekoladą buźki dzieci.
Opiekę nad uczniami sprawowała pani Monika Kowalczyk.

DZIEŃ PATRONA W STULECIE POLSKIEGO LOTNICTWANasza szkoła od roku 2011/2012 nosi imię Lotników Polskich.

W tym roku mieliśmy szczególną okazję, by celebrować Dzień Patrona.
Jest to bowiem rok obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a co za tym idzie - stulecia polskiego lotnictwa.

22 listopada 2018 r. odbyły się uroczyste apele dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.
Każdy z apeli rozpoczynał się zaśpiewaniem przez Natalię Matusiak z klasy 7a piosenki pt. "Polskie skrzydła".
Pozwoliła nam ona zrozumieć ciągłość naszej historii i tradycji. W końcu polscy piloci to "husarii dawnej huf", jak mówi fragment "Marsza Lotników".

Następnie uczniowie zaprezentowali najważniejsze informacje z historii polskiego lotnictwa, wyrecytowali wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej dotyczące lotników, jak również te stworzone przez młodych poetów ze Szkoły Podstawowej nr 23.

Kluczowym punktem programu była prezentacja pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza. Dowiedzieliśmy się z niej wiele o symbolach związanych z polskim lotnictwem, poznaliśmy sylwetki najwybitniejszych pilotów, zobaczyliśmy również reprodukcje przedstawiające samoloty, w których zdobywali przestrzeń.

Z apelu niewątpliwie wszyscy wyszli bogatsi o gruntowną wiedzę na temat patronów naszej szkoły, spadkobierców Ikara, mitycznego zdobywcy przestworzy. To właśnie on był bohaterem piosenki zaśpiewanej w finale przez zespół wokalny złożony przede wszystkich z uczniów klasy 5b szkoły podstawowej oraz klasy 3b gimnazjum.

Nad przygotowaniem Dnia Patrona czuwała pani Ewa Wrzołek-Bielińska, pocztem sztandarowym opiekowała się pani Agnieszka Chodalska.
Wielkie wsparcie okazał występujący również podczas apelu pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz.
Zaangażowaniem w przygotowanie uroczystości wykazali się wszyscy uczniowie klasy 5b, a także 3b, a ponadto Mateusz Nagórka i Cezary Domski z 5a, Natalia Matusiak z kl. 7a, Magdalena Klemke, Piotr Krzyżyński, Agata Morzuch, Borys Pieńkowski, Anna Prokop z kl. 8b, Klaudia Bobryk z 8c, Jagoda Alicka, Jędrzej Kaczanowski, Oskar Kapela, Katarzyna Stawiszyńska, Julia Soszyńska z 3a, Wiktoria Kwapisz i Danuta Smętek z 3d.
Wspaniale zaprezentował się poczet sztandarowy, znakomicie spisali się również uczniowie zajmujący się obsługą sprzętu.


Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada, z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka uczniowie klas I-III naszej szkoły wzięli udział w akcji UNICEF #GoBlue.

W tym dniu każda z klas wraz z wychowawcą stworzyła drzewo obietnic oraz obejrzała film promujący akcję.
Wszystkie dzieci wzięły udział w dyskusji na temat praw dziecka.
Dzieci ubrane na niebiesko uczciły swoje święto, będąc solidarne ze wszystkimi dziećmi na świecie - również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z akcji #GoBlue."Na stalowych skrzydłach" - po nagrodę


II Ogólnopolski Konkurs Literacki "Na stalowych skrzydłach" to konkurs adresowany do młodych poetów ze szkół podstawowych.
Uczestnicy mogli zgłosić jeden utwór poetycki o tematyce związanej z lotnictwem.

Wśród 121 prac, nadesłanych z całej Polski, był także wiersz ucznia naszej szkoły, Mateusza Nagórki z kl. 5a.

Z dumą informujemy, że Mateusz został laureatem III miejsca w kategorii klas 4-6.
Oto nagrodzony utwór:

"Dywizjon 303"

Dla Anglii i świata
o wolność walczyli,
swe serce i życie
jej poświęcili.

Czy pada, czy wieje,
czy noc, czy dzień
w obłokach widoczny
skrzydlaty ich cień.

Te żelazne ptaki
szybują nad gwiazdami,
po niebie się ścigają
z Messerschmittami.

Tysiące kilometrów
od ojczystej ziemi
z nadzieją, że los wszystkich
wkrótce się odmieni.

Dywizjon 303,
zwycięska brygada,
niejeden patriota
o niej opowiada.

Składając hołd wielki
w szacunku i godności,
pamięć w sercach wszystkich
na stałe niech zagości.

Serdecznie gratulujemy!

Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Lotników Polskich w Puławach, a honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęli Prezydent Miasta Puławy oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Zajęcia biblioteczne

16 listopada 2018r. z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji uczniowie z klasy 2b wraz z wychowawczynią p. Anną Sosnowska i nauczycielką świetlicy p. Sylwią Zioła uczestniczyła w zajęciach bibliotecznych na temat inności w KBP - filia nr 3 w Koszalinie.

Spotkanie było bardzo interesujące. Na początku spotkania dzieci brały udział w zabawie integracyjnej wprowadzającej do tematu zajęć.
Następnie wzięły udział w pogadance na temat odrębności i różnic między ludźmi, nieodpowiednich zachowań i postaw wobec odmienności.
Celem pogadanki było uświadomienie uczniom jak krzywdzące mogą być nieodpowiednie słowa, gesty wyrażające niechęć do innego człowieka z powodu różnic w jego wyglądzie, sposobie myślenia i upodobaniach.

Ponadto dzieci wysłuchały bajki pt. "Czarna książka kolorów" autorstwa Menena Cottin, Rosana Faria, której sposób pisania w języku Braille wywarł na uczniach ogromne wrażenie.
Dzieci wykonały również pracę plastyczną, którą następnie oglądały za pomocą zmysłu dotyku.

Spotkanie było bardzo udane, uczniowie wrócili do szkoły pełni pozytywnych emocji i odczuć.Lekcja archiwalna

16 listopada 2018 roku uczniowie klas 3c gimnazjum i 8a szkoły podstawowej wzięli udział w lekcji archiwalnej, w czasie której obejrzeli wystawę na temat polskiej drogi do niepodległości oraz wysłuchali prelekcji przygotowanej przez pracownika Archiwum Państwowego Pana Roberta Boruckiego.

Ponadto mieli okazję obejrzeć zasoby archiwalne oraz wystawę przedmiotów należących do powstańców i legionistów.
Musical "Notre Dame de Paris"

Uczniowie klasy III A i po kilkoro uczennic i uczniów z klas VIII B i C oraz z III F wzięli udział w wycieczce do Gdańska i Gdyni dnia 15 listopada 2018 r.

Uczestnikami wycieczki byli miłośnicy teatru, którzy w wypadach do teatrów biorą zawsze udział.
Tym razem przed spektaklem wycieczkowicze uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Celem tych zajęć było obejrzenie oryginalnego XV - wiecznego ołtarza Tryptyku Sąd Ostateczny Hansa Memlinga i rozszyfrowywanie symboli umieszczonych na obrazie. Zajęcia fascynowały uczniów, bo dzieło, znane wyłącznie z podręczników, oglądali z bliska i lekcja miała charakter prawie detektywistyczny, a uczestnicy mogli się poczuć odkrywcami.

Kolejnym punktem programu wycieczki było obejrzenie przepięknej sali renesansowej w Gdańskim Ratuszu (odział Muzeum Narodowego).
W czasie spaceru po Starówce już z zewnątrz przyjrzeliśmy się gmachowi Teatru Szekspirowskiego.

Spektakl w Teatrze Muzycznym w Gdyni im. D. Baduszkowej był gwoździem programu. Musical "Notre Dame de Paris uznano za wydarzenie kulturalne 2016 roku w Polsce.
Polscy fani czekali na ten tytuł od momentu paryskiej premiery w 1998 r. W Paryżu w oryginalnej wersji w rolę Quasimodo wcielił się sam Garou, a jego wykonanie piosenki "Belle" nominowano do tytułu Piosenka Wieku. Realizacja w gdyńskim teatrze została przygotowana przez autorów paryskiego oryginału.
Bohaterowie spektaklu : Esmeralda, Quasimodo, Phobeus, Frollo, Clopin zachwycili publiczność piosenkami wykonywanymi solo, w duetach, tercetach. Zachwyt budził balet w niezwykle dynamicznych układach tanecznych i scenach akrobatycznych.
Publiczność zgotowała artystom owację na stojąco.
Żal było wracać, ale wszystko, co piękne szybko się kończy.

Wycieczkę do teatru zorganizowała p. Krystyna Maciejewska, realizująca w naszej szkole program upowszechnienia kultury teatralnej, wespół z Biurem Turystycznym Bajad.
Uczniami opiekowała się także miłośniczka teatru p. Barbara Borucka.

Uczniowie dziękują za kulturalne przeżycia i naukę inaczej.
Nadmienić należy, że uczniowie naszej szkoły na musical "Notre Dame de Paris" wyjeżdżali drugi raz.
Konkurs historyczny "Walki Polaków o Niepodległość
i Granice"

Dnia 13 listopada 2018 odbył się konkurs historyczny pod tytułem "Walki Polaków o Niepodległość i Granice".
Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 7 im. Armii Wojska Polskiego w Koszalinie.

Uczennice naszej szkoły zajęły wszystkie trzy miejsca.

Miejsce I - Maria Sochoń z klasy 8c
Miejsce II - Anna Prokop z klasy 8b i Weronika Kwiatkowska z klasy 8b

Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Uczniów do konkursu przygotowali pani Agnieszka Chodalska i pan Paweł Swiontek - Brzezinski.Wycieczka do fabryki bombek "Glass Color"

W listopadzie uczniowie klas pierwszych, uczestniczyli w wycieczce do fabryki bombek "Glass Color" w Koszalinie.

Podczas pokazu, przedstawiony został proces dmuchania oraz srebrzenia bombek, dzięki czemu bombka otrzymuje swój kształt oraz podkład.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie lakierni - miejsca, w którym bombki choinkowe nabierają różnych kolorów.

Najciekawszym jednak punktem wycieczki okazała się dekoratornia, w której wykwalifikowany zespół dekoratorów, nadaje bombce piękny i niepowtarzalny wygląd.
Każda z nich tworzona jest z pasją, ogromnym zaangażowaniem oraz z dbałością o każdy najdrobniejszy detal.

Dzieci mogły zabawić się w dekoratora, a w prezencie otrzymały bombkę choinkową, która ozdobiona została napisem z ich imieniem.
Przedstawienie "Piast Kołodziej"

Z okazji 100-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę 13.11.2018r. nauczyciele, rodzice, a także uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie wcielili się w rolę Piastów - pierwszej historycznej dynastii panującej w Polsce.

W przepięknej scenerii oddającej klimat wczesnośredniowiecznej chaty aktorzy przedstawili uczniom legendę Piast Kołodziej opowiadającą o pierwszych władcach naszego kraju.
Ponadto podczas występu wybrzmiała pieśń patriotyczna Rota Marii Konopnickiej, która była protestem przeciw wywłaszczeniom w zaborze pruskim.

W rolę Piasta wcielił się Pan Dariusz Złomańczuk (rodzic), Rzepichą była Pani Agnieszka Brzeskot (rodzic), narratorem został Pan Bartosz Brzeskot (rodzic), Pan Paweł Swiątek - Brzezinski (nauczyciel) i Pan Wojciech Jaśkiewicz (nauczyciel) zagrali zbłąkanych wędrowców. Pani Marta Stebnicka (nauczycielka), Anna Sosnowska (nauczycielka), Anna Górska (nauczycielka), Pan Paweł Sobczak (rodzic) i Marcin Łuczaj (rodzic) uczestniczyli w uroczystej biesiadzie postrzyżyn Siemowita - syna Piasta.
Małego Siemowita zagrał uczeń klasy drugiej SP Nikodem Oleksiak. Starszym Siemowitem był uczeń klasy trzeciej gimnazjum Paweł Kierkosz. W rolę drugiego narratora wcielił się uczeń klasy trzeciej gimnazjum Filip Ciołek.

Rotę zaśpiewali : Natalia Matusiak i Michał Słobodzian uczniowie klasy siódmej SP.

W uroczystej biesiadzie uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej: Hanna Śledź, Radika Brzeskot, Weronika Oleksiak, Julia Jasińska, Tamara Sobczak, Alicja Stobiecka, Jakub Złomańczuk.

Reżyserem przedstawienia był Pan Bartosz Brzeskot. Rekwizyty przygotował i dostarczył Pan Krzysztof Stobiecki i Pani Agnieszka Chodalska.

Organizatorem przedstawienia była Pani Anna Sosnowska, Marta Stebnicka i Anna Górska.Poczet sztandarowy naszej szkoły w miejskich obchodach odzyskania niepodległości

11 listopada 2018 roku poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w miejskich obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Szkołę reprezentowali Robert Piłat, Maja Adamczewska, Małgorzata Kuzenin.
Podczas uroczystości do zgromadzonych mieszkańców Koszalina przemowę wygłosił prezydent Piotr Jedliński.
W trakcie obchodów zostały również wręczone odznaczenia na wyższe stopnie wojskowe.
Można było również obejrzeć sprzęt wojskowy a także uczestniczyć w marszu dla Niepodległej.DLA NIEPODLEGŁEJ

9 listopada bieżącego roku społeczność naszej szkoły włączyła się w obchody stulecia odzyskania niepodległości - Świętujemy Niepodległą, bijemy rekord.

Równo o godzinie 11.11 wspólnie z uczniami polskich szkół śpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego.
Była to chwila, kiedy staliśmy się wspólnotą świadomą swej tożsamości narodowej poczuliśmy dumę z faktu bycia Polakami.

Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie świętować tak doniosłą rocznicę oraz doświadczyć tylu niezapomnianych wzruszeń.BHP W TWOJEJ SZKOLE

9 listopada w Urzędzie Miejskim w Koszalinie odbyła się konferencja "BHP w szkołach, przedszkolach i żłobkach", w trakcie której odbyła się czwarta edycja konkursu plastycznego "BHP w Twojej szkole" zorganizowanego przez koszaliński oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

Na konkurs wpłynęły 44 prace uczniów z różnych szkół z Koszalina i okolic.
Z przyjemnością informujemy, że uczeń naszej szkoły Filip Załuska z klasy IV A otrzymał wyróżnienie w kategorii klas IV - VIII oraz cenne nagrody.

Serdecznie gratulujemy Filipowi osiągniętego sukcesu."Nasza wolna, piękna Polska"

Dnia 9. 11. 2018r., w Muzeum w Koszalinie, odbył się wernisaż i wręczenie nagród laureatom Miejskiego Konkursu Plastycznego "Nasza wolna, piękna Polska".

Wśród uczestników zakwalifikowanych do wystawy znaleźli się uczniowie Naszej szkoły: Marysia Pawelczuk, Maja Olszewska, Nell Jarmoła, Nadia Mazurek oraz Konstanty Stasiak.
Uczennica klasy I c Tamara Sobczak zdobyła I miejsce w Konkursie.

Wystawa będzie czynna do 7 grudnia br. Wstęp wolny.


Śniadanie daje moc !!!

Dzieci z klas 1-3 8 listopada 2018r. wzięły udział w Ogólnopolskim Programie - "Śniadanie daje moc".

Uczniowie samodzielnie przygotowali kolorowe kanapki, sałatki i soki. Sprawiło to wszystkim wiele radości. Wszyscy dowiedzieli się, że śniadanie to podstawowy posiłek zapewniający energię na cały dzień. Powinno być urozmaicone i kolorowe, szczególnie dla niejadków. To najlepszy start na każdy dzień.

Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o właściwym rozwoju dziecka. Przyjęcie zdrowego sposobu odżywiania daje szanse na utrzymanie dobrego stanu zdrowia.
Śniadanie to energia na zabawę i naukę podczas całego dnia. Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat zaowocuje w dorosłym życiu.100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę

7 listopada 2018r. w naszej szkole uroczyście obchodzono 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w apelu poświęconym uczczeniu tego święta.
Został on przygotowany przez uczniów gimnazjum i klasy 4A, 5B, 7A szkoły podstawowej.
W czasie uroczystości przedstawiono program słowno-muzyczny, na który składały się wiersze oraz pieśni patriotyczne.

Zaproszenie nasze przyjął pan podpułkownik doktor Wojciech Grobelski, który w niezwykle ciekawy i barwny sposób wygłosił prelekcję na temat "Wybrane karty z biografii Marszałka Józefa Piłsudskiego".
Dzięki panu podpułkownikowi dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji o historii tego święta oraz jego znaczeniu w dziejach narodu polskiego.
Mogliśmy również obejrzeć gazety, ordery, odznaczenia i zdjęcia z czasów I wojny światowej i okresu międzywojennego.

Apel został przygotowany pod kierunkiem pani Agnieszki Chodalskiej, pani Marty Stebnickiej oraz pana Wojciecha Jaśkiewicza.Ślubujemy! - uroczyste pasowanie na ucznia

6 listopada uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Koszalinie złożyli uroczyste ślubowanie.
W tym roku pasowania na ucznia dostąpiło 73 dzieci.

W tym wyjątkowym dniu nasze maluchy w strojach galowych wyglądały bardzo uroczyście.
Przejęci byli tym, że w sali obecni byli rodzice, dyrekcja szkoły, uczniowie i nauczyciele.

Swój program artystyczny rozpoczęli wspaniałym wykonaniem poloneza.

Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i przedstawili ciekawy układ taneczny z pomponami.
Dzieci zaprezentowały swoje talenty oraz zdolności i tym samym wykazały się, że są gotowe stać się stuprocentowymi uczniami.

Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej, którego dokonał dyrektor szkoły pan Przemysław Jaśkiewicz, natomiast dyplomy pierwszakom wręczyła pani wicedyrektor Agnieszka Pera.

W tym wyjątkowy dniu nie zapomnieliśmy również o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę.
Dekoracja zawierała biało - czerwone akcenty, a w czasie programu artystycznego pierwszoklasiści przepięknie i ze wzruszeniem zaśpiewli piosenkę pt. "Moja Ojczyzna" oraz "A nasza flaga jest biało - czerwona".

Uroczystość przygotowały wychowawczynie klasy 1a - pani Manuela Rewkowska, klasy 1b - pani Anna Pusz oraz klasy 1c - pani Anna Górska.

Poloneza przygotował i nauczył dzieci tańczyć pan Wojciech Jaśkiewicz.


Ogólnopolski konkurs "Skrzydlaci rycerze"

Uczniowie naszej szkoły w dniach 5-6 listopada 2018 roku wzięli udział w ogólnopolskim konkursie pod tytułem "Skrzydlaci rycerze".

Konkurs został zorganizowany z okazji setnej rocznicy powstania polskiego lotnictwa wojskowego.
Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 6 im. Lotników Polskich w Pile.

Naszą szkołę reprezentowali: Alex Pawełczyk i Andrzej Wojda, którzy drużynowo zajęli III miejsce.

Indywidualne wyróżnienie również otrzymał Alex Pawełczyk.

Serdecznie gratulujemy sukcesu. Uczniów do konkursu przygotował pan dyrektor Przemysław Jaśkiewicz."Helloween" w naszej szkole

Fotorelacja...

Turniej Tenisa Stołowego

Dnia 30 października 2018r. odbył się w sali gimnastycznej naszej szkoły II Otwarty Turniej Tenisa Stołowego Osiedla "Jedliny".

Do rywalizacji stanęło 24 zawodników (dzieci i dorosłych), którzy zagrali w systemie pucharowym (po przegranym meczu zawodnik odpada).
Zwycięzcą okazał się uczeń naszej szkoły z klasy 7a Joachim Niciejewski.

W meczu finałowym wygrał on ze swoim tatą p. Robertem.
Na trzecim miejscu uplasował się Eugeniusz Biedziuk z Sp 17, a na czwartym miejscu, po wyrównanej rywalizacji Cezary Domski, uczeń klasy 5a.

Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: p. B.Borucka oraz p. Andrzej Wąsowicz we współpracy z p. Maciejem Zawadzkim, przewodniczącym Rady Osiedla "Jedliny".
Nagrody dla najlepszych graczy zafundował Zarząd Rady Osiedla "Jedliny".

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na następny turniej w okresie wiosennym.
"Młodzieży Czytanie"

Projekt na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowany i zaprezentowany przez klasę III A dnia 29 października 2018 roku, rozpoczął w naszej szkole obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Ojczyznę.

W projekcie uczestniczyli wszyscy uczniowie klasy III A i czytali fragmenty powieści, wspomnień i opowieści o lotnikach walczących RAF-ie w Anglii.
Utwory autorstwa: Witolda Urbanowicza, Mieczysława Pawlikowskiego, Bohdana Arcta, Janusza Meissnera, Arkadego Fiedlera i wiersze Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej ukazywały niezwykłe wyczyny, bohaterstwo, odwagę i poświęcenie polskich lotników walczących na obcej ziemi o wolną Polskę.

Nazwiska asów polskiego lotnictwa: Witolda Urbanowicza, Zdzisława Krasnodębskiego, Kazimierza Daszewskiego, Stefana Karubina, Eugeniusza Szaposznikowa, Mirosława Ferica, Zdzisława Henneberga, Witolda Żyborskiego, Witolda Łokuciewskiego, Ludwika Paszkiewicza, Stefana Wojtowicza, Mariana Pisarka, Jana Zumbacha, Kazimierza Wunsche, Józefa Frantiszka (Czech), Wojciecha Januszkiewicza, Arsena Cebrzyńskiego, Stanisława Skalskiego, Eugeniusza Horbaczewskiego i wielu, wielu innych znane są nie tylko w Polsce, ale także w Wielkiej Brytanii.

Bohaterowie piloci i personel naziemny zasługują na wieczną pamięć.

Czytanym i recytowanym fragmentom literatury towarzyszyły prezentacje multimedialne przez Kacpra Krawca i Kacpra Prokopa, ukazujące sylwetki lotników i polskie jednostki lotnicze, czyli dywizjony bombowe i myśliwskie.

Oryginalną scenografię również przygotował i zamieścił w widocznym dla wszystkich miejscu zespół klasowy.
Utwory poetyckie recytowali Jagoda Alicka, Natalia Soszyńska i Jędrzej Kaczanowski.

Piękne pieśni lotnicze "Taki kraj" i "Polskie skrzydła" śpiewała Natalia Matusiak z kl VII.
Reżyserką projektu była Natalia Dullek, czuwająca nad realizacją przedsięwzięcia.

Klasa III A, prezentując utwory poświęcone polskim lotnikom, oddała w ten sposób cześć patronom Gimnazjum nr 11 i Szkole Podstawowej nr 23, które noszą imię Lotników Polskich.

Uczniowie przygotowali występ pod kierunkiem p. Krystyny Maciejewskiej przy współpracy p. Marty Stebnickiej.
Klasa III A i p. K. Maciejewska dziękują za konsultacje p. Eli Malczewskiej - Giemzie z Pałacu Młodzieży.PISZEMY KARTKI DO POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

Z inicjatywy pani Anetty Borsuk nauczycielki języka polskiego i opiekuna Samorządu Uczniowskiego nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej kampanii "BohaterOn", której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek z życzeniami i podziękowaniami.

Projekt ma za zadanie "edukować Polaków bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną".

Uczniowie klas IV, V, VII, VIII i III klas gimnazjalnych z ogromnym zaangażowaniem podjęli się zadania.
Na ponad 400 kartkach powstały prawdziwe arcydzieła z przepięknymi, wzruszającymi życzeniami, wyrazami ogromnego podziwu i szacunku dla uczestników jakże ważnego wydarzenia historycznego.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji serdecznie dziękujemy!VII Jesienny Rajd Pieszy Doliną Radwi, Chotli i Chocieli

W sobotę 27 października dzieci ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięły udział w pieszym rajdzie organizowanym przez PTTK.

Wędrowaliśmy szlakiem o łącznej długości 8 km, który ma swój początek w Bardzlinie i prowadzi leśnymi, drogami, ścieżkami, łąkami do pobliskiego Niedalina.

Po drodze mieliśmy okazje zobaczyć zbiornik zaporowy Rosnowo i Hajka, podziwiać jez. Kwiecko, rzekę Radew oraz przepiękny jesienny leśny krajobraz.

Rajd zakończył się na placu rekreacyjno-sportowym nad rzeką Radwią w Niedalinie. Tam czekała na nas ciepła, pyszna zupa oraz ognisko.
Dzieci miały czas wolny na odpoczynek i zabawę na placu zabaw.
Na koniec rajdu rozdane zostały dyplomy.
Serdecznie gratulujemy Zuzannie Tokarzewicz - uczennicy klasy II a, zdobycia odznaki turystycznej "Srebrne Butki".

Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałą zabawę i zapraszam na kolejne wyprawy.


Pierwsza wizyta w bibliotece

19.10.2018r. klasa 2b wraz z wychowawczynią Panią Anną Sosnowską i nauczycielką świetlicy Panią Sylwią Zioła wzięła udział w lekcji bibliotecznej pt. Pierwsza wizyta w bibliotece w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej - filia nr 3 przy ulicy Młyńskiej 12.

Podczas spotkania dzieci zapoznały się z zasadami korzystania z biblioteki i jej księgozbiorem, poznały pracę bibliotekarza, z uwagą i zainteresowaniem wysłuchały opowiadania o Walentynie przedstawionego za pomocą Teatrzyku Kamishibai, a także wzięły udział w grach dydaktycznych.
Ponadto w drodze do biblioteki uczniowie mogli skorzystać z uroków jesiennego parku i aktywnie spędzić w nim czas na zabawie i obserwacji przyrody jesienią.

Zarówno spotkanie w bibliotece jak i spacer po parku były bardzo udane.
Wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.
Kolejna wizyta w bibliotece została zaplanowana na listopad 2018r.


Piątoklasiści w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej

16 października uczniowie klas piątych wraz z p. dyrektorem Przemysławem Jaśkiewiczem, a także wychowawczyniami - p. Małgorzatą Czerepaniak, p. Karoliną Pawlak oraz p. Ewą Wrzołek-Bielińską - wybrali się do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej im. płk. Stanisława Paszkiewicza w Koszalinie.

Naszym przewodnikiem po muzeum był p. ppłk. dr Wojciech Grobelski, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał nam o prezentowanych eksponatach.
Po ekspozycji plenerowej oprowadzał nas pan dyrektor.
Sala muzealna podzielona jest na dwie części. Pierwsza sala to wystawa stała pt. "Historia polskiej broni przeciwlotniczej", która urządzona jest chronologicznie, tj. od początków powstania pierwszych polskich jednostek przeciwlotniczych, począwszy od 1919 r. daty przyjętej jako narodziny polskiej artylerii przeciwlotniczej, aż po współczesność.

Drugą część stanowi sala poświęcona jednostkom wojskowym stacjonującym obecnie w Koszalinie.
Muzeum tworzy również ekspozycja plenerowa, na której prezentowany jest sprzęt przeciwlotniczy: rakietowy, artyleryjski, radiolokacyjny, jak również dwa samoloty szkolno-treningowy PZL TS-11 Iskra oraz samolot transportowy Jak-40.
Samolot Jak-40 mogliśmy zwiedzić wewnątrz i zobaczyć, jak podróżowały najważniejsze osoby w państwie, prezydenci, premierzy, ministrowie, marszałkowie.
Trzeba przyznać, że zrobiło to na nas wrażenie.

Wizyta w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej była kolejnym wydarzeniem, które wpisało się w obchody stulecia odzyskania niepodległości, jak również stulecia polskiego lotnictwa.
Zdobyliśmy kolejną porcję bezcennej wiedzy i ... miło spędziliśmy czas.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

Nasi pedagodzy każdego dnia konsekwentnie realizują swoje oświatowe posłannictwo, nieustępliwie kontrolując listę obecności, wymagając bezgranicznego posłuchu, przekazując swoim podopiecznym cenną wiedzę i umiejętności.

Ten utarty przez stulecia schemat wywraca się do góry nogami raz w roku - 14 października.
Wówczas to uczniowie niosą kaganek oświaty swoim nauczycielom, którzy z kolei mogą wykazać się wzorową frekwencją oraz nienaganną postawą, słuchając z uwagę słów swoich wychowanków.

Z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole zorganizowano przestawienie, w którym czynny udział wzięli uczniowie klas 2a oraz 3a, wspomagani przez swoich starszych kolegów.
Borys Pacewicz (3f G11) rozpoczął występy dźwiękami Poloneza g-moll Fryderyka Chopina, a Sara Meyer (4a SP23) oraz Natalia Matusiak (7a SP23) spuentowały go, dając próbkę swoich nietuzinkowych wokalnych umiejętności.
Głównymi bohaterami okazali się jednak ci najmłodsi, którzy zebrali gromkie brawa zwłaszcza za popisowo zatańczonego krakowiaka.

Uczniowie uczestniczący w zajęciach świetlicowych przygotowali dla nauczycieli jeszcze jedną niespodziankę - ręcznie wyszywane sowy.

Nad przygotowaniami do przedstawienia nadzór sprawowali panie i panowie nauczyciele: wychowawcy klas - Monika Kowalczyk i Ewa Rachwalska, nauczyciele świetlicy szkolnej - Alina Adamczewska i Alicja Wilk oraz nauczyciel muzyki Wojciech Jaśkiewicz.


ARTYSTYCZNY SUKCES UCZNIÓW KLAS II i III

Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie aktywnie obchodzili Dzień Edukacji Narodowej biorąc udział w konkursie "Kochajmy Polskę" organizowanym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości, objętego patronatem przez Prezydenta Koszalina, Pana Piotra Jedlińskiego.

Wszyscy znakomicie odnaleźli na polu artystycznym ekstatycznego ducha patriotyzmu, co nie umknęło ani publiczności zgromadzonej w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, ani przedstawicielom komisji, która oceniła umiejętności uczniów naszej szkoły bardzo wysoko.

Z jednej strony, Radika Brzeskot - zdobywczyni III miejsca w konkursie wokalnym, do którego przystąpili zarówno soliści, jak i zespoły w zróżnicowanym przedziale wiekowym.
Wykonanie piosenki Po ten kwiat czerwony spopularyzowanej niegdyś przez grupę No To Co złapało za serca słuchaczy i jak później pokazały wyniki okazało się najlepszym występem solowym.

Z drugiej strony, uczestnicy konkursu plastycznego, którzy otrzymali wyróżnienie: Maja Ligus kl. III a, Bartosz Michalski kl. III a, Oliwia Sławińska kl. III a, Antoni Kępski kl. III a, Aleksander Jakubowski kl. III a, Wiktoria Dudziak kl. III a, Gabriela Brewińska kl. II b, Hanna Łapucha kl. II b, Lena Łapucha kl. II b, Nikodem Oleksiak kl. II b, Weronika Nawrot kl. II b.

Nad konkursowym przygotowaniem uczniów bacznie czuwali nauczyciele - Panie Alina Adamczewska, Anna Pusz oraz Pan Wojciech Jaśkiewicz.
Nie sposób zapomnieć także o rodzicach, którzy od początku do samego końca rywalizacji dzielnie wspierali swoje pociechy.Świętujemy urodziny generała Kazimierza Pułaskiego

11 października poczet sztandarowy wraz z opiekunką Samorządu Uczniowskiego panią Anettą Borsuk uczestniczył w obchodach 239. rocznicy urodzin Kazimierza Pułaskiego, bohatera narodu polskiego i amerykańskiego, który zasłużył, by jego pamięć była czczona.

Generał próbował ratować I RP przed podporządkowaniem jej imperium rosyjskiemu. To gorący patriota, który musiał emigrować z kraju do Stanów Zjednoczonych.

Na uroczystości zorganizowanej przez członków Bałtyckiego Towarzystwa Polsko - Amerykańskiego obecni byli: pan senator Piotr Zientarski, twórca obelisku przedstawiającego popiersie Kazimierza Pułaskiego Zygmunt Wujek, sekretarz miasta pan Tomasz Czuczak, delegacja Związku Piłsudczyków, poczty sztandarowe koszalińskich szkół i mieszkańcy Koszalina. Uroczystość rozpoczęły hymny Polski i Stanów Zjednoczonych, a senator Piotr Zientarski odczytał okolicznościową uchwałę poświęconą postaci generała.
Stwierdził, że postać ta jest mało rozpowszechniona wśród Polaków i wyraził ogromne uznanie, a jednocześnie podziękowanie, że tak wielu młodych ludzi uczestniczy w uroczystości.

Na zakończenie obchodów Zespół Reprezentacyjny Związku Piłsudczyków KSM "Na Skarpie" zaśpiewał kilka piosenek żołnierskich.Gwiezdny Teatr

10 października 2018r. uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej uczestniczyli w kolejnej astronomicznej lekcji pt. 3 PLANETA OD SŁOŃCA prezentowanej przez Gwiezdny Teatr.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak powstała Ziemia i Księżyc, przybliżyli wiedzę na temat wyjątkowości naszej planety spośród ośmiu w Układzie Słonecznym, poznali charakterystykę poszczególnych kontynentów, dowiedzieli się o zjawiskach atmosferycznych, anomaliach pogodowych oraz ich wpływie na życie na Ziemi.
Ponadto uczestnicy pokazu zdobyli wiedzę na temat starożytnych kultur, cudach natury, a także wpływie działalności człowieka na ekosystem.

Wyobraźnię i zmysły uczniów pobudzał dźwięk, światło oraz bezpośredni udział (doświadczenia) w samym pokazie.

Organizatorką tej niezwykłej lekcji była pani Anna Sosnowska - wychowawczyni klasy II b.
Zajęcia biblioteczne klasy 1C

Dnia 8 października 2018 roku uczniowie klasy 1C zwiedzali Bibliotekę Publiczną w Koszalinie.

Podczas pieszej wycieczki dzieci były ubrane w specjalne odblaskowe kamizelki zapewniające bezpieczeństwo na drodze.
Pani bibliotekarka zaprezentowała uczniom bajki "Czerwony Kapturek" oraz "Bolek i Lolek" za pomocą projektora starej generacji.
Bajka była bez dźwięku, tylko z napisami, a Pani bibliotekarka była lektorem.
Dzieci zobaczyły również magnetofon szpulowy, adapter z płytami winylowymi oraz starą maszynę do pisania alfabetem Braille'a dla niewidomych.

Dzieci mogły też zobaczyć, jak wygląda archiwum biblioteczne, znajdujące się w piwnicach.
Obejrzały tam wiele interesujących rzeczy, m.in. książki miniaturowe, książki w metalowych, drewnianych oraz płóciennych oprawach, książkę w kształcie harmonijki.

Na koniec pobytu w bibliotece dzieci otrzymały dyplomy za czynny udział w zajęciach.
Ukoronowaniem tej ciekawej i pouczającej wycieczki był spacer przez park i podziwianie barw jesieni."Podziel się odblaskiem! Podaruj drugie życie!"

1 października 2018r. w naszej szkole odbyła się inauguracja przedsięwzięcia profilaktycznego pt. "Podziel się odblaskiem! Podaruj drugie życie!" zorganizowanego przez Komendę Miejską Policji w Koszalinie.

Celem akcji jest edukowanie dzieci w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, promowanie noszenia elementów odblaskowych oraz zwrócenie uwagi na problem zalegających w szufladach, biurkach czy wśród zabawek niewykorzystanych elementów odblaskowych.

Podczas spotkania, uzniowie klasy Ia wraz z policjantami stworzyli pudełko, które będzie stało w widocznym i dostępnym dla wszystkich miejscu w szkole.
Każdy z uczniów naszej szkoły może wrzucić do niego odblask, który jest niewykorzystany i leży w szufladzie, a może służyć innym osobom.

W ramach realizowanego przedsięwzięcia zorganizowany został konkurs. Klasa pierwsza, która zbierze największą ilość odblasków zostanie zaproszona na spotkanie z Komendantem Miejskim Policji w Koszalinie. Ponadto dzieci będą miały możliwość przyjrzeć się codziennej pracy policjantów z różnych wydziałów.
Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest w styczniu 2019 roku, tuż przez rozpoczęciem ferii zimowych. Na spotkaniu zaprezentowane zostaną pudełka z odblaskami oraz ogłoszony zostanie laureat konkursu.
Wszystkie przekazane przez dzieci elementy odblaskowe mundurowi będą rozdawali w trakcie ferii.
Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września.

Dziewczynki składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy oraz wręczają drobne upominki.
Dzisiejszego dnia dziewczynki z 2a wraz z wychowawczynią Moniką Kowalczyk nie zapomniały o swoich kolegach z klasy i podarowały im kolorowe skarpetki, dyplomy oraz symboliczne krawaty.
Śmiechu było co niemiara, a uśmiechnięte miny chłopców mówiły same za siebie.

Nie zapomniałyśmy również o naszym Panu dyrektorze, który otrzymał od nas dyplom "Super Chłopaka".

Wychowawca: Kowalczyk MonikaUCZNIOWIE KLASY III B POSŁAMI
W XXIV EDYCJI SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

"Posłowie Pierwszego Sejmu Niepodległej" to temat XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się 27 września 2018 r.

Tegoroczne obrady można uznać za nietradycyjne, biorąc pod uwagę datę wydarzenia, gdyż nie były przeprowadzone w Dzień Dziecka, lecz w Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

Po zakończeniu procedur związanych z wejściem do Sejmu w godzinach od 9.00 - 10.00 odbywały się spotkania młodzieży z klubami poselskimi w Sali Kolumnowej.
Na początku przemawiali goście, m.in. Marszałek Marek Kuchciński, pani Marszałek Barbara Dolniak, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
W następnej części uczestnicy zadawali pytania do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zabrakło na spotkaniu, nad czym ubolewała młodzież, pani Minister Anny Zalewskiej.

Kolejno nadszedł czas na wystąpienia posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży. Miały to być przemówienia ściśle związane z tematem obrad, jednak wiele osób wykorzystało to, żeby ogłosić swoje poglądy polityczne.
Młodzież często nie stosowała się do innych części regulaminu, czyli przekraczała czas na wypowiedź, co powodowało wyłączenie mikrofonu.

W dalszej części posiedzenia odbyło się głosowanie nad poprawkami oraz projektem ustawy w sprawie spopularyzowania wiedzy i podkreślenia znaczenia spuścizny pierwszych posłów Niepodległej.
Zdecydowana większość zagłosowała za przyjęciem uchwały.

Przeżycia związane z pobytem w sejmie uważamy za bardzo ekscytujące. To ogromny zaszczyt siedzieć w ławach poselskich i przez jeden dzień wykonywać taką pracę, jak posłowie.Dzień Ziemi

26 września 2018r. z okazji Dni Ziemi klasa 2a i 2b SP wraz z wychowawczyniami panią Moniką Kowalczyk, panią Anną Sosnowską i nauczycielką świetlicy szkolnej panią Alicją Wilk odwiedziły Regionalny Zakład Odzysku Odpadów w Sianowie.

Uczniowie mogli zapoznać się z usługami w zakresie:

- przyjęcie odpadów do zagospodarowania,
- sortowanie odpadów opakowaniowych,
- rozdział strumienia odpadów komunalnych zmieszanych,
- kompostowanie,
- składowanie odpadów,
- produkcja i sprzedaż nawozu organicznego EKO-KOMP.

Dzieci mogły skorzystać ze słodkiego poczęstunku. Poza tym klasa 2b z tej samej okazji wzięła udział w sprzątaniu świata, zbierając śmieci na terenie naszej szkoły.

Dywizjon 303. Historia prawdziwa

Nasza szkoła od roku szkolnego 2011/2012 nosi imię Lotników Polskich.

W tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości i jednocześnie stulecie lotnictwa polskiego.
Aby przybliżyć młodzieży sylwetki naszych patronów, zaplanowaliśmy szereg przedsięwzięć. Jednym z nich była wyprawa do kina.

25 i 26 września uczniowie klas 4 - 8 szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum mieli okazję obejrzeć film pt. "Dywizjon 303. Historia prawdziwa", którego reżyserem jest Denis Delić. W role polskich lotników wcielili się między innymi Maciej Zakościelny (Jan Zumbach), Piotr Adamczyk (Witold Urbanowicz) czy Antoni Królikowski (Witold Łokuciewski).

Dywizjon ten, znany doskonale dzięki utworowi Arkadego Fiedlera, odegrał szczególną rolę w starciu na londyńskim niebie. Film prezentował odwagę, a także hart ducha polskich asów przestworzy.
Przybliżył wydarzenia związane z bitwą o Anglię, dzięki czemu mogliśmy lepiej zrozumieć, dlaczego to o naszych pilotach Winston Churchill powiedział: "Nigdy w dziejach wojen tak liczni nie zawdzięczali tak wiele tak nielicznym".Karta rowerowa w naszej szkole

W dniach 24, 25 i 26 września 2018r. w Szkole Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie po raz pierwszy organizowany był egzamin na kartę rowerową.

Uczniowie najpierw zdali egzamin teoretyczny a następnie mogli przystąpić do części praktycznej.
Część praktyczna składała się z jazdy slalomem, zatrzymania przed znakiem "STOP", sygnalizacji ręką zmiany kierunku jazdy, tzw. "ósemki" oraz przejazdem przez przejście dla pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Wszyscy zdający wykazali się wiedzą i umiejętnościami niezbędnymi do uzyskania karty rowerowej.

Egzamin przeprowadzili: pan Krzysztof Cichosz oraz pani Aneta Ślubowska-Szygenda.

Serdecznie gratulujemy!


Mini Turniej Piłki Ręcznej

Dnia 25 września odbył się w naszej szkole Mini Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców w ramach Europejskiego Dnia Sportu.

Do udziału w tym wydarzeniu zostali zaproszeni uczniowie klas V Szkoły Podstawowej.
Turniej odbywał się na hali "Gwardii" pod przewodnictwem nauczycieli wychowania fizycznego tj. B.Boruckiej, A.Wąsowicza oraz p. M.Kaniewskiego.

W końcowej klasyfikacji zwyciężyła klasa V C dziewcząt oraz V B chłopców.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy dużego zaangażowania w zabawę i życzymy dalszych sukcesów.

Rajd pieszy "XXXIX ZLOT ODDZIAŁU KOSZALIŃSKIEGO PTTK Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA TURYSTYKI"

W sobotę 22 września dzieci ze Szkolnego Koła Krajoznawczo - Turystycznego wzięły udział w pieszym rajdzie organizowanym przez PTTK.

Wędrowaliśmy niebieskim szlakiem o długości 12,6 km, który ma swój początek na skraju lasu u wylotu koszalińskiej drogi nr 6 w kierunku Gdańska i prowadzi leśnymi, stromymi, zboczami do pobliskiego Sianowa.
Trasa ta nosi nazwę "Szlak Porwanego Księcia". Nazwę swą trasa zawdzięcza wydarzeniu, mającemu miejsce wiosną 1475 roku, u podnóża Góry Chełmskiej.
Żądni przygód towarzysze księcia polującego w koszalińskich lasach, dokonali rozboju na handlowym szlaku wiodącym w kierunku Gdańska. Traf sprawił, iż ofiarą napaści padli miejscowi kupcy, którzy wezwali na pomoc zbrojnych koszalinian i wspólnie ruszyli na zamek w Sianowie, gdzie przebywał Bogusław X. Po krótkiej walce zakończonej zwycięstwem mieszczan, porwano rannego księcia i skrępowanego przewieziono do miasta. Pięć lat później Książe, już jako władca całego Pomorza Zachodniego, triumfalnie wjechał do Koszalina, w którym ludność przywitała go na klęczkach, a patrycjat darował spłatę starych długów i przyjął kilkudniową ucztą.

Łącznie przeszliśmy 15 km. W Sianowie w Szkole Podstawowej nr 1 czekała na nas ciepła, pyszna zupa.
Później już tylko odpoczynek, zabawa, dyplomy i do domu.


Pierwsza wycieczka uczniów klasy 1C

21 września 2018r. klasa 1C odbyła pierwsza wspólną wycieczkę do Doliny Charlotty wraz z wychowawczynią Anną Górską oraz z rodzicem Panem Dariuszem Złomańczukiem.

Dzieci miały sporo wrażeń. Wodne Zoo Safari czyli fantastyczny rejs łodzią gdzie na małej wysepce zamieszkują lamury, kangury, zebry, emu, bociany i kapucynki czubate. Dzieci szczególnie upodobały sobie foki i lamury.
Uśmiech i zadowolenie towarzyszyły dzieciom cały czas. Atrakcji nie brakowało. Przygotowany przez rodziców posiłek bardzo smakował. Widać było na ich twarzach zadowolenie.

Uczniowie odwiedzili również Krainę Bajek. Dzieci wróciły do dziecięcej literatury Czerwonego Kapturka, Jasi i Małgosi i innych.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie ZOO. Liczne gatunki zwierząt i dzika przyroda oraz piękne krajobrazy stanowiły atrakcje wycieczki.God save The 303 Squadron!
Historia Dywizjonu 303 z trochę innej perspektywy

18 września 2018 r. duża grupa uczniów naszej szkoły wraz z p. Agnieszką Ostrowską i p. Ewą Wrzołek-Bielińską uczestniczyła w spotkaniu z p. Grzegorzem Śliżewskim, współautorem książki pt. "God save The 303 Squadron! Historia Dywizjonu 303 z trochę innej perspektywy".

Spotkanie to odbywało się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej i było prowadzone przez p. Piotra Polechońskiego, dziennikarza "Głosu Koszalińskiego".
Autor opowiadał o znanym nam dobrze 303 Dywizjonie Myśliwskim Warszawskim im. Tadeusza Kościuszki. Dowiedzieliśmy się, że eskadra odziedziczyła tradycje i godło 7 Eskadry Myśliwskiej, w składzie której w latach 1919-1920 walczyli amerykańscy piloci, którzy przybyli do Polski, aby wziąć udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
Jeden z pilotów, Elliot Chess, zaprojektował godło malowane na wszystkich samolotach eskadry, przedstawiające czerwoną krakowską rogatywkę (jaką naczelnik Tadeusz Kościuszko nosił podczas insurekcji 1794) i dwie skrzyżowane kosy (symbolizujące chłopów walczących razem z Kościuszką) na tle pasów i gwiazd flagi amerykańskiej. 13 gwiazd oznaczało 13 stanów Ameryki.
Warto wspomnieć, że w swojej książce autor prezentuje czasy od powstania kościuszkowskiego do końca lat pięćdziesiątych XX wieku.

P. Grzegorz Śliżewski przybliżył nam losy ważniejszych postaci Dywizjonu 303 przed wojną, w czasie jej trwania i po wojnie.
Uzyskaliśmy wiele informacji między innymi na temat jednego z dowódców - Witolda Urbanowicza. Musimy przyznać, że były bardzo interesujące i sprawiły, iż nieco inaczej spojrzeliśmy na tego bohatera.
Niezwykle fascynujące okazały się opowieści o Janie Zumbachu - najbardziej kontrowersyjnym lotniku z dywizjonu, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę jego powojenne losy.

Trzeba też zauważyć, że formuła spotkania, podczas którego prowadzący p. Piotr Polechoński prowadził dialog z p. Grzegorzem Śliżewskim, była bardzo dobrym pomysłem. Ponadto autor odpowiedział na wiele pytań otrzymanych od dociekliwej publiczności.

Ze spotkania wyszliśmy bogatsi o wiedzę na temat historii polskiego lotnictwa, co tym bardziej istotne, że w 2018 roku obchodzimy setną rocznicę jego istnienia.
Nasze zadowolenie budzi również to, iż czas spędzony w KBP sprawił, że wiemy jeszcze więcej o patronach naszej szkoły.Nastolatki w bibliotece

Jak co roku jesienią, Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza młodzież z koszalińskich szkół do udziału w akcji "Nastolatki w bibliotece".

Akcja ma na celu zainteresowanie młodych ludzi książką i czytaniem jako sposobem na poznawanie świata, rozwiązywanie problemów, rozwijanie wrażliwości i ciekawości.
17 września br. uczniowie klasy 7 a wraz z p. Ewą Wrzołek-Bielińską mogli uczestniczyć w zajęciach przygotowanych w ramach tego projektu.
Gościem biblioteki była tym razem pani Anna Janko, autorka wielu ciekawych książek, spośród których najbardziej znaną jest powieść pt. "Mała zagłada".

Podczas spotkania z pisarką uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu rzeczy nie tylko o książkach pisanych przez panią Janko, ale również o jej pasjach, inspiracjach, sposobie pracy nad tekstem literackim oraz zainteresowaniach czytelniczych.
Ponadto pani Janko opowiedziała kilka anegdot dotyczących swojego dzieciństwa oraz dojrzewania.

Warto nadmienić, że uczestnicy spotkania mieli także możliwość zwiedzenia biblioteki, poznania specyfiki bibliotecznych zbiorów - w tym zbiorów muzycznych, filmowych i multimedialnych oraz zapisania się do biblioteki.
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019
w Szkole Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich
w Koszalinie

Nawet najdłuższą podróż rozpoczyna pierwszy krok...03.09.2018 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019.

Klasy trzecie gimnazjum rozpoczęły rok szkolny najwcześniej, bo o godzinie 8.30, później na swoją uroczystość przybyli uczniowie klas siódmych i ósmych szkoły, następnie rok szkolny przywitali uczniowie klas czwartych i piątych, a po nich najmłodsi, czyli uczniowie klas trzecich, drugich i pierwszych.

W pierwszej część uroczystości wysłuchaliśmy przemówienia pana dyrektora Przemysława Jaśkiewicza, który powitał nauczycieli, rodziców oraz uczniów.
Szczególnie serdecznie przyjął w murach naszej szkoły nowych uczniów klas pierwszych, siódmych, czwartych i piątych, dla których dzień był dla nich początkiem nauki w nowej szkole.
Wyraził również nadzieję, że spotkanie z naszą szkołą będzie dla nich ważnym momentem w życiu, ponieważ od dziś każdy z nich tworzy społeczność Szkoły Podstawowej nr 23.

Ponadto wszystkim uczniom życzył powodzenia w odkrywaniu tajników wiedzy oraz satysfakcji z osiąganych wyników.
Pan dyrektor zwrócił się także do nauczycieli, którym życzył cierpliwości oraz wytrwałości w pracy w nadchodzącym roku szkolnym.

W trakcie trwania uroczystości minutą ciszy uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej oraz wszyscy mieliśmy okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany specjalnie na tegoroczną inaugurację.
Został on przygotowany przez panią Ewę Wrzołek - Bielińską, panią Agnieszkę Ostrowską oraz pana Wojciecha Jaśkiewicza.
Opiekę nad pocztem sztandarowym sprawowała pani Agnieszka Chodalska.
POCZET SZTANDAROWY NA OBCHODACH STULECIA POLSKIEGO LOTNICTWA WOJSKOWEGO W DĘBLINIE

Podczas wakacji od 23 do 25 sierpnia 2018 r. delegacja pięciorga uczniów naszej szkoły wraz z opiekunkami Samorządu Uczniowskiego p. Anettą Borsuk i p. Agnieszką Chodalską wzięła udział w obchodach 100. rocznicy Polskiego Lotnictwa Wojskowego, które miały miejsce w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Uczniowie zwiedzili Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, w której zobaczyli: symulator FNPT-II samolotu M-28 "BRYZA", PIPER SENECA V, CESSNA 172 RG, symulator śmigłowca SW-4 "PUSZCZYK", symulator samolotu TS-11 "ISKRA", PZL-130 "ORLIK"; symulator spadochronowy i urządzenie treningowe do nauki katapultowania, stoisko Ośrodka Szkolenia Obsługi Systemów Bezzałogowych Statków Powietrznych, Laboratorium Napędów Lotniczych, Laboratorium Rozwiązań Konstrukcyjnych i Wyposażenia Statków Powietrznych, symulator diagnostyczny samolotu M-28 "BRYZA", Lotniczo-Gimnastyczne Przyrządy Specjalne oraz Symulator Dezorientacji Przestrzennej.

W trakcie zwiedzania Muzeum Sił Powietrznych obejrzeli salę tradycji WSOSP i jednostek Sił Powietrznych, rekonstrukcję Domku Pilota z czasów Bitwy o Anglię i wystawę statków powietrznych eksploatowanych w lotnictwie Sił Zbrojnych po II Wojnie Światowej.

Mieli możliwość uczestniczenia w lotniczych grach wojennych z edukatorami Instytutu Pamięci Narodowej oraz pokazach filmów lotniczych. Obejrzeli wystawy fotograficzne przedstawiające statki powietrzne wykorzystywane przez polskich pilotów na przestrzeni stu lat.

Zwiedzili również Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego i Aeroklub "ORLĄT", a w nim wystawę statyczną statków powietrznych wykorzystywanych do szkolenia lotniczego w AOSL (samoloty: Zlin-143 LSi, Zlin-242L, Zlin-536F, Diamond DA-20C1, Diamond DA-42, Piper PA-34 Seneca, śmigłowiec Guimbal Cabri G2), poznali infrastrukturę hangarową i obejrzeli wystawę statyczną statków powietrznych wykorzystywanych do szkolenia lotniczego w Aeroklubie: Cessna-150, Cessna-150L, Cessna-172; Zlin-142, Jak-12M, Jak-12A.

W 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego i Centrum Szkolenia Służby Inżynieryjno-Lotniczej zobaczyli wystawę statyczną statków powietrznych wykorzystywanych do szkolenia lotniczego podchorążych WSOSP:
* samoloty: TS-11 "ISKRA", PZL-130 "ORLIK", M-28 "BRYZA", M-346 Master;
* śmigłowce: SW-4 "PUSZCZYK", Mi-2;
oraz wystawę statków powietrznych wykorzystywanych do szkolenia żołnierzy Służby Inżynieryjno-Lotniczej:
* samoloty: F-16 "JASTRZĄB" (za którego sterami mieli okazję usiąść) , MiG-29, Su-22, TS-11 "ISKRA" oraz śmigłowce: SW-4 "PUSZCZYK", Mi-24, Mi-8, Mi-2.

Poczet sztandarowy wziął również udział w oficjalnych uroczystościach przygotowanych i prowadzonych przez kadrę 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, na których honorowymi gośćmi byli: wiceminister, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej pan Wojciech Skurkiewicz, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego pan Paweł Soloch i minister obrony narodowej pan Mariusz Błaszczak.

Podczas wizyty nie zabrakło pamiątkowych zdjęć i rozmów z młodzieżą, która przyjechała z całej Polski. Uczniowie otrzymali odznaki z barwami narodowymi i pamiątki w podziękowaniu za wspaniały udział w jakże ważnych uroczystościach dla naszego kraju, a szkoła list gratulacyjny.

To było niezapomniane i wzruszające przeżycie. Na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci.Konkurs na maskotkę Air Show 2018

Miło jest nam poinformować, że nasza uczennica Martyna Kowalczyk z klasy gimnazjalnej 3 c otrzymała nagrodę główną w "Konkursie dla dzieci na projekt maskotki AIR SHOW 2018".

Ponadto wyróżnienia otrzymali: Oliwia Maziopa z klasy 3 c klasy gimnazjalnej i Maciej Mądrzecki z klasy 4 c szkoły podstawowej.

Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom i liczymy, że w kolejnej edycji również odniosą sukces.
Opiekę merytoryczną nad przygotowaniem prac uczniowskich sprawowała pani Aneta Ślubowska-Szygenda, Alina Adamczewska i Alicja Wilk.
LISTA OSÓB BIORĄCYCH UDZIAŁ W KONKURSIE

Wydarzenia szkolne z ubiegłych lat

Archiwum

Aktualności

Laureaci
konkursów przedmiotowych
w roku szkolnym 2017/2018

więcej...

Uczniowie zakwalifikowani
do etapu wojewódzkiego
konkursów przedmiotowych
w roku szkolnym 2017/2018

więcej...

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 23
im. Lotników Polskich
ul. Sportowa 19
75-503 Koszalin
tel./fax 94 345 11 54


gim11.koszalin@o2.pl

© Szkoła Podstawowa nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie