Menu

Tydzień Europejski w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+

W dniach 01 - 07.05.2017 roku nasi uczniowie wzięli udział w Europejskim Tygodniu w Hiszpanii w ramach projektu Erasmus+.

Gospodarzami tygodnia była szkoła Colegio Labor (prywatna szkoła podstawowa i gimnazjum w Vigo w Hiszpanii).
Oprócz uczniów naszej szkoły w projekcie wzięli udział uczniowie z Gymnasium mit Regionaler Schule Altentreptow (gimnazjum i szkoła średnia w Altentreptow w Niemczech).

Tematem wyżej wspomnianego projektu jest Młody Obywatel Europy - analiza i porównanie poszczególnych etapów kariery szkolnej uczniana postawie trzech różnych systemów edukacyjnych w Europie (A Young European Citizen - a study carried out on phases in his career in three different European school systems) dlatego też rozpoczęliśmy warsztaty od prezentacji w wykonaniu uczniów partnerskich szkół na temat ich kraju, miasta i szkoły, po czym uczniowie zaprezentowali poszczególne etapy edukacji szkolnej w swoich krajach od wieku przedszkolnego do studenckiego.

W kolejnych dniach uczestnicy mieli za zadanie dokonać analizy i porównania trzech różnych systemów edukacji krajów partnerskich.
Pracując w grupach międzynarodowych, mieli dojść do konsensusu i "stworzyć" idealny system edukacji oraz uzasadnić swój wybór.
Oprócz warsztatów dotyczących systemów edukacyjnych, uczestnicy pracowali z arkuszami zadań ze słownictwem nawiązującym do tematyki naszego projektu. Ponadto wzięli udział w wielu zabawach mających na celu zintegrowanie grupy i zachęcających ich do komunikowania się w języku angielskim. Miłym

zakończeniem warsztatów była wizyta uczestników na Uniwersytecie w Vigo, gdzie oprócz zwiedzania budynków uniwersyteckich, uczniowie dowiedzieli się o bogatej ofercie dla zainteresowanych studiami na lokalnej uczelni.

Za tak wielkie zaangażowanie naszych uczniów w erasmusowskie zadania należała im się nagroda. Dlatego też program tygodnia obfitował w różnorodne turystyczne, sportowe i rozrywkowe atrakcje.
Do jednych z nich należała przejażdżka statkiem po Ría de Arousa, podczas której zobaczyli, jak się hoduje takie mule czy przegrzebki wielkie (gatunek małży), a następnie degustowali ugotowane w wodzie morskiej mule.
Po tej przygodzie uczestnicy wyruszyli do Santiago de Compostela, gdzie mogli się zachwycać urokliwymi, wąskimi uliczkami starej części miasta i zwiedzili w towarzystwie przewodnika dziedzińce budynków należących do tutejszej katedry.
Wizyta w Muzeum Edukacji w Santiago De Compostela była również ciekawym punktem naszej wycieczki.

Jednym z najatrakcyjniejszych doznań okazała się jednak lekcja surfingu, która obfitowała w sporą dawkę śmiechu i zabawy, małych sukcesów w starciu z wodnym żywiołem oraz oczywiście porażek kończących się dla śmiałków pod falami Oceanu Atlantyckiego.
Do licznych atrakcji, jakie zostały przygotowane dla uczniów wymiany, zaliczyć należy również lekcję tańców latynoamerykańskich takich jak tango, cha-cha oraz tańca nowoczesnego.
Te krótkie aczkolwiek intensywne warsztaty zakończone zostały konkursem na najlepszą parę taneczną.

Tydzień Europejski uwieńczony został przyjęciem pożegnalnym z regionalną muzyką i potrawami, prezentacją zdjęć z Tygodnia Europejskiego oraz rozdaniem dyplomów uczestnictwa oraz drobnych suwenirów promujących naszą działalność unijną.
Na przyjęciu również byli obecni pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów szkoły Colegio Labor.

Gdy przyszedł czas rozstania, pojawiły się łzy i obietnice powrotu. Takie wymiany pokazują nam, że obca kultura lub język nie są przeszkodą do zawierania przyjaźni.
Dzięki uczestnictwu w tego typu programach uczymy się i poznajemy nowe kultury i zwyczaje. <

Fotorelacja

Spotkanie koordynatorów programu Erasmus+

W dniach 07-09.12.2016 r. nauczycielki naszej szkoły p. Dorota Barteczko i p. Barbara Borucka wzięły udział w spotkaniu koordynatorów programu Erasmus+, które odbyło się w Altentreptow w Niemczech.

Celem spotkania było m.in. określenie terminów spotkań tzw. "Europejskich Tygodni" w następujących krajach: Hiszpanii (maj 2017), Polsce (kwiecień 2018) i w Niemczech(kwiecień 2019).
W spotkaniach weźmie udział 12 uczniów i 2 nauczycieli z każdego kraju.

Rozmowy pomiędzy nauczycielami dotyczyły również sposobu wdrażania projektu w poszczególnych szkołach oraz przygotowań do europejskiego projektu w Hiszpanii, jak również podziału wyznaczonych zadań i pierwszych rezultatów projektu.

Podczas spotkania przeprowadzono ostatni etap konkursu na logo projektu.
Zwycięską pracą okazał się projekt logo wykonany przez uczennicę naszej szkoły Julii Zalech uczennicy klasy IB.

Wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili teren szkoły, a na koniec otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w spotkaniu koordynatorów w Altentreptow.


LAUREACI KONKURSU NA LOGO PROJEKTU ERASMUS+

I miejsce: Julia Zalech kl. IB - Praca

II miejsce: Aleksandra Jaroszewicz kl. IIIB - Praca

III miejsce: Lidia Kiełbratowska kl. IA - Praca

Gratulacje!

Erasmus+

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 23
im. Lotników Polskich
ul. Sportowa 19
75-503 Koszalin
tel./fax 94 345 11 54


gim11.koszalin@o2.pl

© Szkoła Podstawowa nr 23 im. Lotników Polskich w Koszalinie